Pojďte se s námi podívat do krásné kuchyně, která vznikla v prostoru bývalé chodby. Úžasnou proměnu prostoru má na svědomí architektka Vladimíra Vaníková, která si tento prostor přestavovala na míru. Zeptali jsme se jí na pár otázek, jak postupovat při navrhování kuchyně a co myslíte, je těžší renovovat prostor pro sebe či pro klienta? Na to všechno nám paní architektka odpověděla!
Při navrhování kuchyní platí stejná pravidla jako pro jiné prostory v domě. Návrh musí respektovat a dobře využívat prostor, do kterého je kuchyň navrhována a využívat kvalitních materiálů, které dobře stárnou. Zní to samozřejmě, ale často tomu tak není. Pokud je kuchyně v něčem specifická, pak to jsou velmi individuální uživatelské požadavky. Každý vaříme jinak, každý trávíme v kuchyni jiné množství času a dobrý návrh by to měl pečlivě zohlednit. Pokud bych měla říci, který prostor v bytě nejlépe vystihuje životní styl jeho uživatele, pak by to byla právě kuchyně.
Záleží na prostoru, ve kterém se kuchyně nachází. Moje kuchyně je vestavěna do bývalé chodby bez oken. Žiju tu už druhým rokem a ještě pořád miluju ten moment překvapení, když ke mně někdo přijde poprvé. Otevře dveře bytu a tadááá! Stojí v kuchyni. Jelikož je prostor bývalé chodby spojen s obývacím pokojem v jednu místnost, není kuchyně tak tmavá, jako byla před rekonstrukcí. Přesto zde nejsou ideální světelné podmínky a často musím svítit i přes den. Dispozice bytu si vyžádala řešit pracovní desku ostrůvkem s varnou deskou s recirkulací vzduchu, tedy bez klasické digestoře nad varným prostorem. To mi umožnilo zde zavěsit dvě větší a vizuálně výraznější svítidla, která velmi dobře kompenzují tmavé podmínky v této části bytu.
UMAGE Cuna jsme použili už v jednom z předchozích projektů v Curychu. Jednalo se rekonstrukci podobně starého domu a kuchyň s podobnou dispozicí. UMAGE Cuna dobře osvětlují pracovní desku, neoslňuji a navíc měkce osvětlují celý prostor kuchyně. Světlo se také velmi dobře udržuje, což je pro prostory kuchyně velmi důležité.
Předchozí zákazníci byli se světly UMAGE spokojeni. Na nich jsem si to tedy vyzkoušela a u mě v bytě jsem šla už na jisto :)! Takže ne, jinou variantu jsem nezvažovala. Krátce jsem přemýšlela o UMAGE Cuna v bílé barvě, ale nakonec jsem zvolila osvědčenou kontrastní černou.
Dobrá otázka. Je to velmi podobné jako když navrhuji kuchyň pro někoho jiného. Zkouším různé varianty, nechávám dělat barevné vzorky povrchů a snažím se všechny spotřebiče poskládat tak, aby to dobře fungovalo. Jinak co se týče spotřebičů, považuji se za minimalistu. Než jsem se vrátila zpět do Čech, hodně jsem se stěhovala a zvykla si fungovat a vařit v různých podmínkách různých zemích. Zjistila jsem například, že rychlovarná konvice nebo mikrovlná trouba je pro mě úplně zbytná. Navíc mám ráda, když je vše pěkně schované. Když realizuji cokoliv pro sebe, nebo svoje blízké, je to jen větší nervák v tom, že když se to někde v detailu nepovede, budu se na to muset často dívat.
Měsíční svit, plameny ohně a stará dobrá československá svítidla po babičce.
Tato realizace nám rozšířila obzory v oblasti bytových rekonstrukcí. Zaujal nás netradiční nápad architekty, který dopadl na výbornou, a to za podpory Severského světla.
Doufáme, že jste se také nechali inspirovat a již se těšíte na výběr toho pravého světla po vás.